вторник, 3. август 2021. Вести денес: 85
home Фудбал

Реал може да го купи Погба до 8 август

Реал може да го купи Погба до 8 август

Манчестер Јунајтед нема да го продаде Пол Погба, ако Реал не побрза со трансферот на играчот од средниот ред до 8 август.

На тој датум, трансфер прозорецот за англиските клубови се затвора, а потоа Јунајтед ќе може да продава само без купување.

Во Ла Лига, тимовите можат да привлечат нови играчи до 2 септември, а шпекулациите за иднината на Погба се многу пред почетокот на сезоната во Премиер лигата.

Поради оваа причина „црвените ѓаволи“ се одлучиле не само да не отстапуваат од декларираната цена од 150 милиони фунти, но и да постават краен датум, по која Погба не можеше да го напушти „Олд Трафорд“, без разлика од предложената сума.

Значи Реал има можност да ги откупи правата на Французинот до 8-ми август. Шпанскиот гигант сепак потроши 300 милиони евра за нови играчи во текот на летото и има потреба од средства.

Клубот сака да се ослободи од неколку играчи, меѓу нив Герет Бејл и Хамес Родригез кои не влегуваат во плановите на Зинедин Зидан за новата сезона.

Коронавирус