вторник, 9. март 2021. Вести денес: 74
home Фудбал

Реал Мадрид тргна по Погба, во договорот го вклучува и Бејл

Реал Мадрид тргна по Погба, во договорот го вклучува и Бејл

Реал го вклучува Бејл во договорот за Погба
Реал Мадрид е подготвен да го вклучи Герет Бејл во договорот за Пол Погба, пишува денес британски „Мирор“. „Белите“ веќе долго време се интересираат за францускиот играч од средниот ред, а од друга страна, тренерот на тимот Зинедин Зидан на било кој начин се обидува да го испрати Бејл надвор од „Сантијаго Бернабеу“.

Реал Мадрид веќе ги оствари трансферите на Лука Јовиќ и Еден Азар, а следни на нивната листа се Погба и Кристијан Ериксен од Тотенхем.

Манчестер Јунајтед ќе бара сума не помалку од 130 милиони фунти за да се раздели со Погба, кој пред три години пристигна на „Олд Трафорд“ за 105 милиони евра.

Мадрид се надева дека Бејл ќе го намали бараниот износ, но црвените едвај ќе се согласат, со оглед на честите повреди на Велс и колеблив облик во текот на минатата сезона.

Дваесет и девет-годишниот Бејл е незадоволен од неговиот статус на „Сантијаго Бернабеу“, бидејќи често е резерва.

Велшанецот, кој минатата сезона забележа 14 гола и 6 асистенции на 42 натпревари за гигантот од Шпанија, е подготвен да се врати во Велика Британија.

Дваесет и шест-годишниот Погба ја заврши кампањата 2018/2019 со 16 голови и 11 асистенции во 47 дуели за Јунајтед.

Коронавирус