петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 160
home Фудбал

Реал Мадрид со пресврт до врвот на табелата во Шпанија

Реал Мадрид со пресврт до врвот на табелата во Шпанија

Шпанскиот фудбалски гигант Реал Мадрид стигна до десетата победа во Ла Лига откако славеше во дерби дуелот против Севилја со 2-1.

Гостите беа оние кои го отворија натпреварот на „Сантијаго Бернабеу“ во 12. минута преку Мир, но мадридскиот клуб во продолжението успеа да стигне до целосен преврт.

Бензема стрелаше во 32. минута, а победата ја донесе Винициус Жуниор на три минути пред крајот на регуларниот дел.

Со овој триумф Реал Мадрид направи дополнителна предност на врвот на табелата и сега има четири бода повеќе во однос на Атлетико Мадрид и Реал Сосиедад.

 

Коронавирус