сабота, 30. септември 2023. Вести денес: 50
home Фудбал

Реал Мадрид не ја победи Осасуна на домашен терен во Ла Лига за прв пат од 2005 година

Реал Мадрид не ја победи Осасуна на домашен терен во Ла Лига за прв пат од 2005 година

Реал Мадрид синоќа ремизираше со Осасуна во домашниот натпревар од 11. коло на шпанското првенство (0:0). Составот од Памплона стави крај на неуспешната серија од 12 последователни порази на „Сантијаго Бернабеу“ во Ла Лига. Последен пат Осасуна успеа да избегне пораз на гости кај Реал Мадрид во декември 2005 година (1:1).

И покрај ремито, Реал Мадрид и натаму е лидер на табелата со 21 бод, исто колку што имаат уште и Севилја, Бетис и Реал Сосиедад.

Осасуна со 19 бода се наоѓа на шестото место.