четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 64
home Фудбал

Реал Мадрид го носи Алба во своите редови

Реал Мадрид го носи Алба во своите редови

Дефанзивецот на Баерн Минхен, Давид Алаба, кариерата ќе ја продолжи во Шпанија.

Според „Марка“ 28-годишниот Австриец веќе бил подложен на лекарски преглед. Договорот со играчот ќе трае четири години, а годишната плата ќе биде околу 11 милиони евра.

Алаба ќе му се приклучи на Реал Мадрид ова лето кога ќе му заврши договорот со Баерн Минхен. Дефанзивецот одигра 22 натпревари оваа сезона, постигна 1 гол и 1 асистенција.

Коронавирус