среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 123
home Фудбал

Реал Мадрид го напушта „Бернабеу“ и се сели на стадион за 6.000 навивачи

Реал Мадрид го напушта „Бернабеу“ и се сели на стадион за 6.000 навивачи

Реал Мадрид би можел во продолжение од сезоната во Ла Лига да замине од „Сантијаго Бернабеу“ и да игра на многу помал стадион.

„Кралевите“ планираат да играат на „Алфредо ди Стфано“, кој се наоѓа во нивниот тренинг-камп со цел да овозможат побрза модернизација на „Бернабеу“.

Реал почна со реконструкција на стадионот, по која ќе има можност да го затвори цел кров за да продолжи играта како во услови на сала.

Тоа што е во корист на „кралевите“ е што на трибините во секој случај нема да има навивачи доколку продолжи сезоната во Ла Лига, поради претпазливост од коронавирусот.

Локални избори 2021