сабота, 16. јануари 2021. Вести денес: 110
home Фудбал

Реал ќе понуди 280 милиони евра за Мбапе

Реал ќе понуди 280 милиони евра за Мбапе

Актуелниот европски шампион Реал е подготвен да понуди за напаѓачот на ПСЖ и француски репрезентативец Килијан Мбапе 280 милиони евра, пишува „Франс Фудбал“.

Како што е наведено, мадридскиот фудбалски гигант има намера наскоро да влезе во активни преговори за трансферот на еден од најдобрите млади фудбалери.

Претходно беше објавено дека раководството на Реал е подготвено да му додели на тренерот Зинедин Зидан повеќе од 350 милиони евра за купување на нови играчи ова лето. Исто така е познато дека претседателот на клубот Флорентино Перез е лично заинтересиран да го донесе Мбапе на „Сантијаго Бернабеу“.

Оваа сезона Мбапе настапи на 35 натпревари за ПСЖ, постигна 31 гол и оствари 15 асистенции.

Коронавирус