сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 39
home Фудбал

Реал ги загубил сите три финалиња против британски тимови

Реал ги загубил сите три финалиња против британски тимови

Реал Мадрид мора да го прекине британското проклетство за да ја освои титулата, пишува денеска весникот „Марка“, откако е познато дека Ливерпул ќе биде ривал на „белите“ во битката за трофејот во Лигата на шампионите.

Изданието потсетува дека „кралскиот“ клуб досега ги загубил сите три европски финалиња против екипи од Велика Британија, што дефинитивно не е многу добар тренд.

Првото од нив беше во 1971 година, кога во финалето на КПК се сретна против Челзи. Дуелот во Атина завршува со 1:1, што значи дека мора повторно да се одигра два дена подоцна на грчка територија. Сепак, тимот од Лондон победи на вториот натпревар со 2:1 по погодоците на Веб и Осгуд и го освојува трофејот.

Следи финале во КЕШ во 1981, освоено токму од Ливерпул со 1:0, а во 1983 година, Реал губи и од Абердин, предводен тогаш од Сер Алекс Фергусон, повторно во судир со КПК.

Шкотланѓаните победуваат со 2:1 по дополнително време, па статистиката дефинитивно не е на страната на актуелниот европски шампион.

МИА