среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 52
home Фудбал

Разврска на групната фаза во ЛШ

Разврска на групната фаза во ЛШ

По пет кола во осминафиналето на фудбалската Лига на шампионите (ЛШ) како првопласирани во своите групи, наедно и како носители при ждрепката, се пласираа Ајакс, Баерн, Ливерпул, Манчестер сити и Манчестер јунајтед, како и Челси, Интер, Јувентус, Пари сен Жермен, Реал Мадрид и Спортинг, некои од нив, исто така, со шанса да бидат први во групата по шестото коло во вторник и среда,

Од нив осум клуба досега биле европски прваци (Ајакс, Баерн, Ливерпул, Манчестер ј., Челси, Интер, Јувентус и Реал).

Во трка за уште пет места во осминафиналето се 10 тима, и тоа од групата Б Милан, Атлетико и Порто (за едно место), од групата Е Барселона и Бенфика (за едно место), од групата Ф Аталанта и Вилјареал (за едно место) и од групата Г Лил, Салцбург, Севилја, и Волфсбург (за две места).

Од нив четири се поранешни европски прваци (Милан, Порто, Барселона и Бенфика), а во осминафиналето сезонава има место за најмногу два тима.

Група А (двојки ПСЖ – Бриж, Лајпциг – Манчестер сити): Манчестер сити е прв, а ПСЖ втор во групата.

Лајпциг ќе биде трет и ќе игра во Лига Европа ако победи или ако ремизира, а Бриж не победи, или секако ако Бриж загуби.

Бриж ќе биде трет ако во ова коло освои повеќе бодови од Лајпциг. Група Б (Порто – Атлетико, Милан – Ливерпул): Ливерпул е прв,

Порто ќе оди понатаму ако победи, или ако ремизира, а Милан не победи. Атлетико ќе биде осминафиналист ако победи, а Милан не триумфира. Милан ќе се пласира во осминафиналето ако победи, а во другиот меч биде нерешено.

Група Ц (Ајакс – Спортинг, Борусија Дортмунд – Бешикташ): Ајакс е победник во групата, а Спортинг е второпласиран. Борусија Дортмунд ќе игра во Лига Европа. Бешикташ ќе биде четврти во групата. Група Д (Реал Мадрид – Интер, Шахтер – Шериф): Реал е осминафиналист и ќе биде прв во групата ако не загуби од Интер оди понатаму, а ќе биде прв ако победи. Шериф ќе игра Лига Европа. Шахтер ќе биде четврти во групата.

Група Е (Баерн – Барселона, Бенфика – Динамо Киев): Баерн е победник во групата. Барселона ќе се пласира понатаму ако победи или ако Бенфика не победи. Бенфика ќе биде во осминафиналето ако победи, а Барселона не победи. Динамо ќе биде четврти во групата. Група Ф (Манчестер ј. – Јанг бојс, Аталанта – Вилјареал): Манчестер јунајтед е прв во групата. Вилјареал ќе се пласира понатаму ако избегне пораз. Аталанта ќе биде осминафиналист ако победи. Јанг бојс ќе биде трет ако победи, а Аталанта загуби.

Група Г (Волфсбург – Лил, Салцбург – Севилја): Лил ќе се пласира понатаму ако избегне пораз. Салцбург ќе биде осминафиналист ако не загуби. Севилја ќе биде меѓу 16-те најдобри тима сезонава во ЛШ ако победи. Волфсбург ќе биде во осминафиналето ако победи. Група Х (Зенит – Челси, Јувентус – Малме): Челси ќе биде прв во групата ако победи, или ако ремизира, а Јувентус не победи или ако Јувентус загуби. Јувентус ќе биде прв ако победи, а Челси не, или ако Јувентус ремизира, а Челси загуби. Зенит ќе игра во Лига Европа. Малме ќе биде четврти во групата.

Коронавирус