понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 101
home Фудбал

Рашфорд го повтори рекордот на Роналдо со Манчестер јунајтед

Рашфорд го повтори рекордот на Роналдо со Манчестер јунајтед

Напаѓачот на Манчестер јунајтед, Маркус Рашфорд го изедначи рекордот на поранешниот фудбалер на „црвените ѓаволи“, Кристијано Роналдо.

На првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на Европа против Гранада (2:0), Рашфорд синоќа го постигна својот осми погодок во евро-куповите во сезоната 2020/21.

Тој го повтори рекордот по бројот на голови во европските натпреварувања во една сезона меѓу играчите на Манчестер јунајтед, кој во сезоната 2007/08 го постави Кристијано Роналдо.

Во сезоната 2020/21, Рашфорд оствари 47 настапи за тимот од „Олд Трафорд“ во сите натпреварувања, со 20 погодоци и 12 асистенции.

Коронавирус