петок, 23. октомври 2020. Вести денес: 23
home Фудбал

Рамос го надмина Телмо Сара

Рамос го надмина Телмо Сара

Со својот гол против Романија, Серхио Рамос продолжи да се искачува на врвот на листата на стрелци на „фуријата“, откако веќе е пред легендата Телмо Сара.

Дефанзивецот постигна гол од пенал и сега има 21 погодок во дресот на шпанската селекција. Така, тој излезе на 10-тото место, додека легендарниот напаѓач остана надвор од првите десет.

Пред него сега се Хулио Салинас со 22, додека Алфредо ди Стефано е со 23, така што до крајот на квалификациската кампања може да се искачи на 8-та позиција.

Сепак, нема сомнение дека ако е здрав тој многу брзо ќе стане број 1 за Шпанија. Тоа беше мечот бр.166 за Рамос, приближувајќи се на само еден натпревар од лидерот Икер Касиас.

Весникот „Марка“ пренесува дека по Светскиот куп, дефанзивецот е најпродуктивниот играч на Иберијците со вкупно 8 гола, од кои 4 се од пенали.

Коронавирус