понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Раководството на „Камп Ноу“ од Меси и останатите бара да се откажат од повеќе пари

Раководството на „Камп Ноу“ од Меси и останатите бара да се откажат од повеќе пари

Намалувањето на платите од 70 отсто за играчите на Барселона, на кои се согласија фудбалерите од „Кам Ноу“, не е доволно за управата на клубот. Во овој поглед, клубот ќе побара од Лионел Меси и неговите соиграчи да се откажат од повеќе пари, тврди „Мундо Депортиво“.

Сметките на „блугаранас“ не излегуваат и со тие 70 отсто што ќе бидат дел од мерките за влез во посебен режим на штедење во време на кризата. Износот што се собира месечно од овие намалувања на надоместоците е околу 14 милиони евра.

Сепак, на „Камп Ноу“ процениле дека тоа нема да ги покрие загубите, и според тоа претседателот Пеп Марија Бартомеу натоварил дел од директорите со задачата да се договорат со фудбалерите за нивните жртви.

И во принцип, дури и пред неколку дена, самите играчи потврдија дека одвојуваат уште од сопствените средства за да обезбедат дека редовниот персонал во Барса ќе ги добие своите целосни плати во тешкиот период.

По овие информации се очекува остра реакција од фудбалерот на Барса.

Коронавирус