петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 0
home Фудбал

Ракитиќ со рекорд по број одиграни натпревари во сезоната

Ракитиќ со рекорд по број одиграни натпревари во сезоната

Хрватскиот репрезентативец, Иван Ракитиќ одигра најмногу натпревари од сите играчи во светот оваа сезона, дури 70.

За Барселона одигра 55 и 15 во дресот на Хрватска.

-Финалето ќе го играм дури и без една нога, ако треба, рече по мечот со Франција играчот од средниот ред.

Ракитиќ игра одлично првенство. Со неговите голови од пенал прво ја пласираше Хрватска во четвртфиналето, а потоа во полуфиналето.

Тој е, секако, еден од кандидатите за најдобар играч на овој Мундијал.