четврток, 23. март 2023. Вести денес: 177
home Фудбал

Рајо Ваљекано се враќа во Примера

Рајо Ваљекано се враќа во Примера

Екипата на Рајо Ваљекано од следната сезона повторно ќе биде меѓу најдобрите шпански фудбалски екипи. Тимто од Мадрид синоќа на домашен терен го победи Луго со 1:0 и создаде недостижна предност во однос на конкурентите за влез во Ла Лига.

Алекс Морено го постигна единствениот гол на натпреварот кој се покажа како одлучувачки и вреден пласман во елитата.

На едно коло пред крајот на Сегунда, Рајо е лидер на табелата со недостижни пет бода во однос на трето пласираниот Спортинг Хихон.

Претходно пласман меѓу прволигашите обезбеди Уеска, а третиот патник ќе се знае по одигрување на баражите.

(Миа)

loading...