среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 48
home Фудбал

Работнички триумфално во Ѓорче, победи на Шкупи и Шкендија

Работнички триумфално во Ѓорче, победи на Шкупи и Шкендија

Денеска се одиграа натпреварите од седмото коло во Првата македонска фудбалска лига, д најубедливиот триумф го имаше Шкупи, кој славеше со 3-0 против Борец.

Тетовка Шкендија беше подобра од Скопје со 2-0, додека Работнички ја победи Македонија ЃП со 2-0.Шкендија поведе во мечот против Скопје во 14. минута преку Нафиу, додека триумфот за актуелниот македонски шампион го потврди Кривак во 67. минута.

Шкупи немаше милост за екипата на Борец, откако резултатот го отвори Цветановски во петтата минута, додека Сандеј Адетуљи со два гола ги постави конечните 3-0.

Останати резултати:

Брегалница – Тиквеш 2-0
Пелистер – Академија Пандев 0-0
Ренова – Струга 1-0

 

Табела по 7 одиграни колё:

1. Шкупи 14

2. Академија Пандев 14

3. Ренова 14

4. Работнички 14

5. Струга ТЛ 12

6. Шкендија 10

7. Брегалница 10

8. Македонија ЃП 9

9. Борец 7

10. Скопје 5

11. Пелистер 2

12. Тиквеш 2

Локални избори 2021