понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Работнички со минимална победа на стартот од пролетниот дел од ПМФЛ

Работнички со минимална победа на стартот од пролетниот дел од ПМФЛ

Фудбалерите на скопски Работнички со победа од 1:0 на гостувањето против Академија Пандев го стартуваа вториот дел од сезоната во домашниот фудбалски шампионат.

На теренот покриен со снег подобро се снајдоа гостите од Скопје кои во 79-тата минута преку Кристијан Стојкоски ја искористија грешката на домашниот голман Марко Јовановски и стигнаа до значајни три бода.

Останатите натпревари од првото коло во вториот дел од сезоната се играат утре со почеток од 14 часот, а 19-тата рунда ќе мине во знакот на дербито во Скопје во кое Вардар го пречекува Пелистер додека во Струга, домашниот тим кој е на четвртата позиција е домаќин на третопласираната Македонија ЃП.

 

ФУДБАЛ – ПРВА ЛИГА

Академија Пандев – Работнички            0:1

 

УТРЕ

Вардар – Пелистер

Силекс – Шкендија

Борец – Шкупи

Ренова – Беласица

Струга ТЛ – Македонија ГП

 

ТАБЕЛА

 1. Шкендија                          18                  11           6              1              36:12            39
 2. Шкупи                                18                    9           6              3              28:17            33
 3. Македонија ЃП                18                  10           3             5               31:24            33
 4. Струга ТЛ                          18                    7           7             4               20:15            28
 5. Работнички                      19                    6           9             4               23:20            27
 6. Вардар                               18                    6           7             5               24:24            25
 7. Борец                                 18                    7           4             7               20:20            25
 8. Силекс                               18                    6           4             8               25:22            22
 9. Ренова                               18                    4           7             7               19:25            19
 10. Пелистер                           18                    4           6             8              15:22             18
 11. А. Пандев                          19                    5           2           12              13:24             17
 12. Беласица                           18                    2           3           13             12:41                9

ЕУРО 2020

Македонија