сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 79
home Фудбал

ПСЖ по осми пат шампион на Франција

ПСЖ по осми пат шампион на Франција

Екипата на Пари Сен-Жермен по осми пат во историјата на Француското фудбалско првенство го освои шампионскиот трофеј.

Парижаните вечер од 21 часот треба да го одиграат својот меч од 33.коло во Лига 1, но по нерешените 0:0 попладнево на дуелот Тулуз – Лил, ПСЖ и официјално ја завери новата титула.

Предноста на ПСЖ пред Лил изнесува недостижни 16 бода.

Коронавирус