недела, 1. октомври 2023. Вести денес: 44
Во живо

Втора годишна конференција на УМС на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица

home Фудбал

ПСЖ планира да го ангажира Венгер за спортски директор

ПСЖ планира да го ангажира Венгер за спортски директор

Пари Сен Жермен планира да го ангажира Арсен Венгер за спортски директор, по неговото заминување од Арсенал на крајот од сезоната.

Според францускиот весник „Л`Eкип“, раководството на парискиот клуб е подготвено веднаш да му понуди на Венгер да ја преземе функцијата, бидејќи сакаат тој да ја надгледува работата на тренерот Томас Тухел, кој ќе раководи со тимот на ПСЖ од следната сезона.

На овој начин ПСЖ ќе направи измени на двете клучни позиции во клубот, особено ако се земе предвид дека освен од тренерот Унаи Емери, раководството не е задоволно и од работата на спортскиот директор Антеро Енрике.

Единствен можен проблем за ПСЖ е платата на Венгер, бидејќи е извесно дека тој ќе бара поголема сума од 80 илјади евра месечно, колку што во моментов добива Енрике.

Арсен Венгер вчера соопшти дека по 22 години поминати на клупата на Арсенал, на крајот од сезоната ќе замине од лондонскиот клуб.