петок, 29. јули 2022. Вести денес: 27
home Фудбал

ПСЖ ќе треба да плати уште 35 милиони евра на Монако за Мбапе

ПСЖ ќе треба да плати уште 35 милиони евра на Монако за Мбапе

Кога Килијан Мбапе се пресели од Монако во Париз Сен Жермен во 2017 година, клубовите потпишаа клаузула во која се предвидува дека тимот од Кнежеството ќе добие дополнителни 35 милиони евра доколку Парижаните го продадат играчот или го продолжат договорот со него, пренесува „Паризиен“.

Монако може да го изгуби обештетувањето, ако Мбапе ја заврши кариерата или го напушти Париз како слободен агент.

Така, големината на договорот помеѓу клубовите за францускиот напаѓач може да се зголеми до околу 215-220 милиони евра.

Коронавирус