петок, 16. април 2021. Вести денес: 69
home Фудбал

ПСЖ ја најде замената за Нејмар, „светците“ носат големо име на „Паркот на принцовите“

ПСЖ ја најде замената за Нејмар, „светците“ носат големо име на „Паркот на принцовите“

Се очекува Нејмар да го напушти парискиот клуб наредното лето 2020, а „светците“ најдоа одлична замена за бразилскиот интернационалец.

Еден од најдобрите фудбалери на Ливерпул, Садио Мане, кој доби огромна пофалба од Лионел Меси, играчот на Барселона.

За францускиот шампион фудбалерот од Сенегал се смета како идеална опција, со оглед на тоа што освен напаѓачки, поседува и одбранбени карактеристики и активно учествува во играта на својот тим, што е можеби слабост на Нејмар.


Тој би можел да ја продолжи кариерата во ПСЖ, доколку Нејмар има намера да се врати во својот поранешен клуб, Барселона.

Сенегалецот е една од клучните фигури на европскиот шампион за кој оваа сезона одигра 21 натпревар во кој реализираше 13 голови и запиша седум асистенции.

 

Коронавирус