петок, 5. јуни 2020. Вести денес: 61
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

ПСЖ има алтернативни опции, ако не успее да го земе де Јонг

ПСЖ има алтернативни опции, ако не успее да го земе де Јонг

Раководството на Пари Сен Жермен е подготвено со различни алтернативни опции ако не успее да ги обезбеди услугите на играчот од средниот ред Френки де Јонг од Ајакс, информира „Паризиен“.

Првата алтернатива на францускиот клуб е 28-годишниот Алан Маркез од Наполи.

Според информациите, ПСЖ постигнале прелиминарен договор со Алан и францускиот клуб останува да преговара со Наполи за остварување на зделката.

Алан ќе потпише договор за три и пол години и ќе добива плата од 11,5 милиони евра по сезона, ако дојде до негов трансфер на „Парк де Пренс“.

Во исто време, италијанскиот новинар Џанлука Ди Марцио сподели дека ПСЖ нуди 80 милиони евра на Наполи за фудбалерот.

Договорот на бразилскиот играч од средниот ред со италијанскиот тим е до летото 2023 година.

Раководството на тимот од Неапол не планира да се раздели со играчот помалку од предметните 80 милиони. Во тековната сезона Алан зеде учество во 24 натпревари за Наполи и направи 2 асистенции.

Пред Божиќ, медиумите на Апенините открија дека Наполи веќе отфрлил понуда од Парижаните во вредност од 50 милиони евра.

Другите две опции за играчи од средниот ред пред ПСЖ се Јулијан Вајгл од Борусија Дортмунд и Дони ван де Бек од Ајакс.

Последниот е најевтината опција за францускиот клуб, бидејќи Холанѓанецот може да премине на „Парк де Пренс“ за сума од 20 милиони евра.

Коронавирус