вторник, 28. март 2023. Вести денес: 45
home Фудбал

ПСЖ и Јунајтед со најдобри шанси за потписот на Боатенг

ПСЖ и Јунајтед со најдобри шанси за потписот на Боатенг

Париз Сен Жермен и Манчестер Јунајтед имаат најголеми шанси да го привлечат централниот дефанзивец на Баерн Минхен, Џером Боатенг, објави „Кикер“.

Дваесет и девет-годишниот германски репрезентативец е трансфер цел уште на два клуба – Манчестер Сити и Јувентус.

Неговата желба, според друго популарно списание во Германија, „Спорт Билд“, е да игра за еден од двата шпански гиганти – Барселона или Реал Мадрид.

Меѓутоа, во моментот, каталонците и „белите“ ниту еднаш не покажале интерес за Џером, кој одигра многу слабо Светско првенство.

Раководството на Баварците е подготвено да се раздели со својот дефанзивец во износ од околу 50-60 милиони евра. Минатата сезона, Боатенг одигра 31 натпревар со германскиот шампион во кој постигна два гола.

Дефанзивецот премина од Манчестер Сити во гигантот од Минхен во 2011 година. Тој е поранешен фудбалер и на Херта Берлин и Хамбургер.

loading...