вторник, 22. септември 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Протести и судири за време на „Ел класико“

Протести и судири за време на „Ел класико“

Каталонските сепаратисти организираа протести во околината на стадионот Камп Ноу во Барселона каде што се играше фудбалскиот натпревар помеѓу Барселона и Реал Мадрид.

Уапсени се девет лица, а полицијата ги растера демонстрантите со фрлање пена.

Протестантите, пак, фрлаа кон полицијата стаклени шишиња.

Организатор на прфотестот е групата „Цунами демократик“, на која се придружија илјадници лица кои носеа знамиња на Каталонија и транспаренти со порака „Шпанијо, седи и разговарај“.

Демонстрантите се собраа во близина на стадионот неколку часа пред почетокот на „Ел класико“, но до сериозни судири дојде за време на натпреварот.

Екипите на Барселона и Реал Мадрид одиграа 0:0 во одложениот дуел од десеттото коло на Ла Лига.

Ова е прво „Ел Класико“ без гол по 17 години.

Коронавирус