четврток, 8. декември 2022. Вести денес: 70
home Фудбал

Промашените пенали скапо ќе ги чинат: Урибе и Бака добија смртни закани

Промашените пенали скапо ќе ги чинат: Урибе и Бака добија смртни закани

Веднаш по завршувањето на последниот натпревар од осминафиналето на Мундијалот во кој Англија ја совлада Колумбија на пенали, почнаа закани по животот на колумбиските репрезентативци.

Матеус Урибе и Карлос Бака, кои не успеаја да ги реализираат пеналите се цел на лицата кои се закануваат.

Во бројните испади на омраза кон социјалните мрежи, Бака и Урибе се етикетирани како најголеми виновници и нив им се порачува да не се враќаат во Колумбија, бидејќи директно им се загрозени животите.

Дел од навивачите застанаа во нивната одбрана, предупредувајќи дека не смее да са повтори случајот на Андрес Ескобар, колумбиски репрезентативец кој беше убиен во 1994 година во својата земја, само десет дена откако постигна автогол во натпревар на СП против САД.

МИА

Qatar 2022