четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Прогласени најдобрите фудбалер, стрелец и голман на СП 2018

Прогласени најдобрите фудбалер, стрелец и голман на СП 2018

Хрватскиот плејмејкер, Лука Модриќ е прогласен за најдобар фудбалер на Светското првенство во Русија.

Иако Хрватска го загуби финалниот меч против Франција, Лука Модриќ ја доби наградата за најдобар фудбалер на Мундијалот.

Килијан Мбапе беше прогласен за најдобар млад фудбалер на Светското првенство.

А наградата за најдобар стрелец оди во рацете на Англичанецот, Хари Кејн кој постигна шест погодоци.

Златната ракавица за најдобар голман ја доби Тибо Куртоа од Белгија.

Трофејот за фер-плеј и припадна на Шпанија.

Коронавирус