петок, 27. мај 2022. Вести денес: 93
home Фудбал

Прогласен тимот на сезоната во Бундес-лигата

Прогласен тимот на сезоната во Бундес-лигата

Прогласен е најдобриот тим во Бундес – лигата, а нападот го предводат Роберт Левандовски и Ерлинг Халанд. Тие најверојатно ова лето ќе ја напуштат Германија. Халанд веќе се договори со Манчестер Сити, а Левандовски е во преговори со Барселона.

Бундес – лигата ги одбра најдобрите 11 и тие изгледаат вака: Нојер (Баерн) – Алфонсо Дејвис (Баерн Минхен), Еван Ндика (Ајнтрахт Франкфурт), Нико Шлотенбек (Фрајбург), Дејвид Раум (Хофенхајм) – Џуд Белингем (Борусија Дортмунд), Џошуа Кимих (Баерн Минхен), Флоријан Вирц (Баер Леверкузен) – Ерлинг Халанд (Борусија Дортмунд), Роберт Левандовски (Баерн Минхен), Кристофер Нкунку (Лајпциг).

Покрај споменатите, во топ 15 се најдоа Муса Дијаби од Баер Леверкузен, Филип Костиќ од Ајнтрахт, Томас Милер од Баерн Минхен и Џереми Фримпонг од Баер Леверкузен.

Коронавирус