вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 77
home Фудбал

Проблеми пред финалето: Пет хрватски фудбалери не тренираат, биле многу уморни

Проблеми пред финалето: Пет хрватски фудбалери не тренираат, биле многу уморни
epa06876349 Croatia's Luka Modric (front L) and his teammates attend their training session in Moscow, Russia, 09 July 2018. Croatia will face England in their FIFA World Cup 2018 semi final soccer match on 11 July 2018 in Moscow. EPA-EFE/ABEDIN TERKENAREH

Хрватскиот селектор Златко Далиќ се соочува со проблеми, откако претпоследниот тренинг пред утрешното финалето на Мундијалот го пропуштија Субашиќ, Стриниќ, Перишиќ, Врсаљко и Ловрен.

Една од причините е големиот замор што владее кај „коцкестите“ кои три натпревари по ред играа продолженија.

Сепак, според неофицијални информации, отсуството на петтемина е од превентивен карактер и не се работи за сериозни повреди.

Единствено кај Перишиќ ситуацијата е малку загрижувачка поради повреда на бутниот мускул, но се очекува тој да биде во стартниот состав утре против Франција.

Финалето е закажано за во 17 часот во Москва на „Лужники“.

Коронавирус