петок, 3. декември 2021. Вести денес: 54
home Фудбал

Притворени навивачи по финалето во Лига Европа

Притворени навивачи по финалето во Лига Европа

Француската полиција уапси 21 навивач за разни прекршувања по финалето на Лигата на Европа, одиграни синоќа во Лион.

Најголем дел (18) од уапсените се се фанови на Марсеј. Повеќето од навивачите беа приведени од полицијата на стадионот или во негова близина.

Седум лица беа притворени поради користење пиротехника, четири за насилство на стадионот. Другите се притворени поради повици за немири, како и обид да втрчаат на теренот.

Три фанови беа уапсени поради предизвикување нереди во градот, а еден за носење пиштол.

Трофејот во ЛЕ го освои Атлетико по триумфот над Олимпик Марсеј со 3:0.

Коронавирус