вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Фудбал

Претседателот на ПСЖ смета дека УЕФА треба да го преиспита финансискиот фер-плеј

Претседателот на ПСЖ смета дека УЕФА треба да го преиспита финансискиот фер-плеј

Претседателот на ПСЖ, Насер Ал-Келаифи ги сподели своите ставови за финансискиот фер-плеј.

– Мора да имаме финансиска стабилност. Ако не реагираме брзо, последиците може да бидат непоправливи. Финансискиот фер-плеј треба да се преиспита. Треба да имаме посилен однос со УЕФА. Ние веруваме дека фудбалот треба да биде еднаков за секого, ги цитира зборовите на Ал-Келаифи, шпански „АС“.

Ова лето, Лионел Меси, Серхио Рамос, Џанлуиџи Донарума и Жоржињо Вајналдум се приклучија на ПСЖ како слободен играч. Клубот го купи и Ашраф Хакими од Интер. Беше објавено дека зделката била вредна 70 милиони евра.

Претходно се дозна дека УЕФА ќе поднесе проект за замена на правилата за финансиски фер-плеј со воведување ограничување на платата и данок на луксуз. Промените може да стапат на сила од 2022 година.

Клубовите кои учествуваат на европските натпревари ќе можат да платат не повеќе од 70 отсто од вкупниот профит за плати. Тимовите што го надминуваат плафонот на плата ќе треба да платат данок на луксуз еквивалентен на пречекорување на трошоците.