петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 105
home Фудбал

Претседателот на Наполи изрази желба за реформи во европскиот фудбал: Подготвен е да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Претседателот на Наполи изрази желба за реформи во европскиот фудбал: Подготвен е да потроши 10 милијарди евра за да создаде турнир што ќе ги замени ЛШ и ЛЕ

Претседателот на Наполи, Аурелио Де Лаурентис изрази желба за реформи во европскиот фудбал.

– Системот не работи повеќе. Лигата на шампионите и Лига Европа не генерираат доволно приход за клубовите да го оправдаат своето учество во нив. Потребни ви се повеќе играчи од највисоко ниво за да бидете конкурентни. Ова значи дека треба да потрошите повеќе пари и паричната награда на европските натпревари не го зема ова предвид. Клубовите треба да смислат помодерен и поисплатлив турнир за сите вклучени.

Треба да го намалиме бројот на натпревари со намалување на големината на највисоките дивизии низ Европа. Неопходно е да се создаде европска лига со демократски систем за влез врз основа на постигнувањата на тимовите. Го проучував проектот и подготвен сум да дадам 10 милијарди евра.

Ако не ги промениме правилата на игра и не го направиме спектаклот подобар, младите ќе не напуштат и фудбалот ќе престане да биде централен дел од нашиот живот, изјави Де Лаурентис за „Дејли мејл“.

На 19 април беше објавен проектот Суперлига за врвните клубови во Европа. Турнирот беше планирано да се одржи паралелно со европските купови и националните првенства. Иницијативата наиде на негативни реакции од лигите, УЕФА и многу фанови. Првично, 12 екипи сакаа да учествуваат на турнирот, но два дена подоцна проектот беше суспендиран, а девет клубови се повлекоа од него. Реал Мадрид, Барселона и Јувентус одбија да го сторат тоа.