петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 114
home Фудбал

Претседателот на ФФМ „се бутна“ во комисијата на УЕФА со најмногу пари!

Претседателот на ФФМ „се бутна“ во комисијата на УЕФА со најмногу пари!

Претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ), Муамед Сејдини влезе во комисијата за национални асоцијации на Европската фудбалска унија (УЕФА), каде што од пред некој ден потпретседател е првиот човек на српскиот фудбал Славиша Кокеза.

Комисијата за национални федерации на УЕФА е тело кое ги регулира односите меѓу 55-те членки на европската центала со Нион, седиштето на европската организација, ама оваа комисија има и најмногу пари со оглед дека е директно инволвирана во рамномерната распределба на пари за функционирање и проекти во фудбалот, кои секоја година на секоја членка ѝ следуваат од Нион.

Претседател на оваа комисија е Сервет Јердимчи, претседателот на турската федерација, а во комисијата има 15 членови и четворица потпретседатели и сите тие се всушност раководните луѓе на федерациите од земјите од каде што доаѓаат.

Коронавирус