недела, 31. мај 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Претседателот на Баер: Ако сезоната не заврши пред ноември, следната да почне во јануари

Претседателот на Баер: Ако сезоната не заврши пред ноември, следната да почне во јануари

Претседателот на Баер, Фернандо Каро, предложи замена на системот пролет-есен за да се решат календарските проблеми во Бундеслигата поврзани со пандемијата на коронавирус.

– Јас сум еден од оние што секогаш се отворени за нови идеи во фудбалот. За да се елиминира календарскиот притисок што ќе се создаде ако не заврши тековната сезона, на пример, пред октомври или ноември, би можела следната сезона да стартува во јануари. Тоа би помогнало да се прилагоди и на календарот за Светското првенство 2022 година во Катар, кое ќе започне во ноември и ќе заврши во декември. Мислам дека оваа опција барем треба да биде истражена. Се разбира, во Шпанија во текот на летото е тешко да се игра поради топлината. Затоа, не знам таму дали оваа идеја ќе биде остварлива.

Како и да е, нужно мора да има заедничко решение. Одењето сам нема да направи ништо добро. Исто така, ќе треба да се земат предвид можното влијание врз приходите.Во исто време, по Светскиот куп 2022 година, ќе биде можно да се најде формула за продолжување на првенствата во рамките на традиционалниот календар, смета Каро.

Првенствата во Европа се прекинати поради пандемијата на коронавирус.

Коронавирус