четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 184
home Фудбал

Премиер лигата во сезоната 2019/20 имаше 3,2 милијарди гледачи, двојно повеќе од ЛШ

Премиер лигата во сезоната 2019/20 имаше 3,2 милијарди гледачи, двојно повеќе од ЛШ

Вкупната публика во Премиер лигата во сезоната 2019/20 ја надмина публиката во Лигата на шампионите кога започна пандемијата на коронавирус.

Студијата на британската ревизорска куќа „Ernst & Young“ покажа дека комбинираната глобална публика на Премиер лигата за сезоната 2019/202019 изнесуваше 3,2 милијарди, или двојно повеќе од Лигата на шампионите. Пред суспензијата на првенството повеќе од 3 месеци, стадионите беа исполнети со рекордни 97,8 % таа сезона.

Англиското фудбалско првенство е најбарано од ТВ куќите. Покрај Премиер лигата во ТОП 5 европски најгледани лиги се шпанската Ла Лига, германската Бундеслига, италијанската Серија А и француската Лига 1.

Коронавирус