сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 81
home Фудбал

Премиер лигата најдобра на светот, македонската Прва лига на 77. место

Премиер лигата најдобра на светот, македонската Прва лига на 77. место

За прв пат од 2009 година, англиската Премиер лига повторно е најдобра национална фудбалска лига во светот. Доминацијата на шпанската Ла Лига заврши по девет последователни први места.

Настапите на Ливерпул, Тотенхем и Манчестер сити во Лигата на шампионите многу придонесоа за победата на англиската Премиер лига во годишното рангирање на ИФФХС (Меѓународна федерација за фудбалска историја и статистика).

На второто место се најде Бразилската лига, додека Шпанското првенство падна на третото место. Пад од четири места бележи и Првата македонска фудбалска лига која сега е на 77. позиција.

Најдобрите 10 национални фудбалски првенства според ИФФХС:
1. Англија – 1.287 поени
2. Бразил – 1.165
3. Шпанија – 1.141
4. Италија – 939
5. Колумбија – 849
6. Португалија – 834
7. Франција – 818
8. Холандија – 790,5
9. Аргентина – 776
10. Германија – 765,5.

Од балканските првенства, најдобро котира Хрватска (18. место), а веднаш зад неа се Грција (19-та) и Србија (20. позиција).

Коронавирус