среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 98
home Фудбал

Премиер лигата донесе клучни промени во врска со ВАР

Премиер лигата донесе клучни промени во врска со ВАР

По првата година во која англиската Премиер лига го користеше системот за видео реприза ВАР, англиската фудбалска лига ги одобри предложените подобрувања во пресудите во новата сезона, предложени од ФИФА. Водечкото фудбалско тело е посветено на целата организација околу системот за новата сезона и со цел да ги обедини параметрите на сите шампионати, а Премиер лигата официјално објави со какви разлики ќе се спореди во однос на минатата сезона.

Најголемата разлика е во тоа што главниот судија нема целосно да им верува на судиите во ВАР просторијата, како што беше порано, но ќе може почесто да гледа повторувања на клучни ситуации. Досега, ова беше ретко користена практика, со неколку случаи во кои судиите на Островот ја разгледуваа ситуацијата. Друга голема иновација е однесувањето на голманите и играчите при пенали.

Еве ги најважните промени поврзани со ВАР:

– Главниот судија ќе има повеќе можности да ги разгледува контроверзните ситуации на натпреварот. Тие се во три области на играта – голови, црвени картони и пенал.

– Ќе иманула толеранцијата на голманите кои прават чекор напред при изведувањето на пенал. Отсега натаму, ако дури и едната нога на голманот биде пред гол-линијата, пеналот ќе биде повторен. Единствен исклучок се случаите во кои изведувачот шутира во гредата или во аут, а судијата смета дека движењето на голманот напред не му наштетило на самиот перформанс.

– И играчите во напад ќе мора да бидат повнимателни кога изведуваат пенал. Доколку играч кој не изведе 11-метарски удар од пенал, влезе во казнениот простор пред ударот, ова ќе се смета за прекршок од судијата и ситуацијата ќе биде предмет на разгледување.

– Има сериозна промена кај страничните судии. Отсега натаму, со сериозна можност за гол и сомневања во офсајд, судиите нема да го креваат знамето сè додека не заврши ситуацијата. Едвај по завршувањето на ситуацијата (успешна или неуспешна) судијата ќе го подигне своето знаме ако смета дека е соодветно, а ситуацијата ќе биде разгледана од ВАР.

– Дали играчот е во офсајд или не, ќе се утврди со 3Д систем со црвени и сини линии. Ако линијата е сина, напаѓачот не е во офсајд. Ако линијата е црвена, тоа ќе значи дека играчот е во позиција „офсајд“. Овој систем ќе биде достапен за ТВ-емисии, така што фановите можат детално да видат што се случува во дадена ситуација.

Локални избори 2021