вторник, 28. март 2023. Вести денес: 56
home Фудбал

Премиер лига: На играчите нема да им биде дозволено да прават лизгачки стартови во првата фаза од продолжувањето на тренинзите

Премиер лига: На играчите нема да им биде дозволено да прават лизгачки стартови во првата фаза од продолжувањето на тренинзите

На фудбалерите од клубовите во Премиер лигата ќе им биде забрането да вклизуваат во почетната фаза на продолжување на тренинзите во општата група, пренесува Би-Би-Си.

Според изворот, ова ќе се стори со цел да се намали ризикот од повреда на фудбалерите по долга пауза поради пандемијата на коронавирус.

Оваа ставка е вклучена во списокот на препораки што се планира да бидат воведени како дел од проектот за продолжување на сезоната 2019/20.

Покрај тоа, играчите ќе поминат редовни лекарски прегледи и ќе полагаат тестови за коронавирус двапати неделно, како и да тренираат во мали групи од по пет лица.

Сезоната 2019/20 година во Англија беше суспендирана на 13 март поради пандемијата на коронавирус. Претходно беше објавено дека Премиер лигата планира да ја продолжи сезоната на 12 јуни.

loading...