четврток, 2. јули 2020. Вести денес: 242
home Фудбал

Познато кога навивачите од Англија најрано ќе се најдат на стадионите

Познато кога навивачите од Англија најрано ќе се најдат на стадионите

Клубовите од Премиер лигата се надеваат дека за почетокот на следната сезона на одреден број гледачи ќе им биде дозволено да присуствуваат на натпреварите од првенството.

Пандемијата на коронавирус ги принуди газдите на тимови на Островот да преземат мерки да ги играат сите преостанати натпревари од првенството пред празни трибини. Според „Мирор“, сепак, постои сериозна надеж дека за почетокот на следната сезона да има можност да им се дозволи на навивачите да следат дуели во живо.

Во моментот, датумот за почеток на сезоната 2020/2021, за кој најинтензивно се дискутира, е 12 септември. Потоа се очекува да се утврди процентот на места на стадионите што можат да ги зафатат гледачите, сочувајќи одредени мерки за социјална оддалеченост.

Парламентарни избори 2020