петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 29
home Фудбал

Познати судиите за полуфиналните дуели на Мундијалот 2018

Познати судиите за полуфиналните дуели на Мундијалот 2018

Џунеит Чакир од Турција ќе го води полуфиналниот меч на Светското првенство помеѓу Англија и Хрватска.

Средбата, која се игра во среда на 11 јули на стадионот „Лужники“ во Москва, ќе биде трета за Чакир на ова првенство.

Тој го водеше натпреварите во групната фаза Аргентина – Нигерија и Иран – Мароко.

Претходно денеска, беше соопштено дека уругвајскиот судија Андрес Куња ќе ја води првата полуфинала средба на Светското првенство меѓу Франција и Белгија, која е на прогрмата утре во Санкт Петербург.

До моментов, 41-годишниот судија водеше два натпревари – Франција – Австралија од групата Ц и Иран – Шпанија во групата Б.

Тој е првиот арбитер кој го користеше ВАР системот во двата дуели што ги водеше.

Коронавирус