сабота, 4. јули 2020. Вести денес: 100
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

Во живо

Мицкоски ќе ја претстави програмата на ВМРО-ДПМНЕ пред граѓаните на Центар

home Фудбал

Познати сите учесници во четвртфиналето на Лигата на Европа

Познати сите учесници во четвртфиналето на Лигата на Европа

По синоќешните дуели, станаа јасни имињата на тимовите кои се пласираа во четвртфиналето на Лигата на Европа. Тоа се тимовите на Челзи, Наполи, Валенсија, Арсенал, Ајнтрахт Франкфурт, Виљареал, Славија Прага и Бенфика.

Челзи го декласираше Динамо Киев со 5:0 како гостин по „хет-трикот“ на Оливие Жиру и со вкупен резултат од двете средби 8:0 го елиминира со неочекувана леснотија украинскиот клуб.

Наполи загуби на гостувањето кај Ред Бул во Салцбург со 1:3, но продолжува напред, откако ги победи Австријците со 3:0 во Неапол.

Валенсија се спаси со гол на Гонзало Гедеш во дополнителното време на реваншот со Краснодар, кој заврши со резултат 1:1. Во првата средба, „лилјаците“ беа победија со 2: 1 против рускиот тим, кој беше на чекор од четвртфиналето по погодокот на Магомед-Шапи Сулејманов во 85-тата минута. Меѓутоа, во 93. минута Гедеш ги шокираше домаќините и ја рангираше шпанската екипа за следната фаза.

Во Лондон, Арсенал победи со 3:0 против Рен и се реваншира за поразот со 1:3 на француска земја. Два гола за „топџиите“ постигна Пјер Емерик Обамејанг, а еден погодок реализира Ејнсли Мејтланд-Најлс.

Виљареал го надигра со 2:1 дома Зенит и со вкупен резултат 5:2 го елиминира тимот од Санкт Петербург, додека Ајнтрахт Франкфурт отстрани италијанскиот гигант Интер по победата од 1:0 во реваншот во Милано.

Првиот натпревар заврши 0:0, а Лука Јовиќ беше стрелец на единствениот погодок во реваншот, откако реализира во 5-тата минута.

Два судири мораше да се решат по дополнително време. Бенфика го победи со 1:0 Динамо Загреб во регуларното време (гол на Жонас), а во продолженијата „орлите“ од Лисабон реализираа уште два погодоци (дело на Феро и Алекс Грималдо) и ги елиминираа Хрватите со вкупен резултат од двете средби 3:1.

Најдраматично беше во чешката престолнина, каде Славија Прага успеа да го исфрли од турнирот еден од најголемите фаворити за трофејот – Севиља.

Во регуларното време, двете екипи завршија со 2:2 и го повторија резултатот од првиот натпревар. Во продолженијата, Шпанците први постигнаа гол и изгледаа дека се со едната нога во четвртфиналето, но Чесите не се предадоа. Тие стигнаа до 3:3 уште во крајот на првото продолжение, а во последните секунди на второто, Ибрахим Траоре беше прецизен за 4:3 и сензацијата беше факт.

Лига Европа, 1/8-финале, реванш-дуели:

Од 18:55:

Динамо Киев – Челзи 0:5 (во првиот натпревар 0:3)
0:1 Жиру (5)
0:2 Жиру (32)
0:3 Алонсо (45 + 1)
0:4 Жиру (59)
0:5 Хадсон-Одој (78)

РБ Салцбург – Наполи 3:1 (во првиот натпревар 0:3)
0:1 Милик (14)
1:1 Дабур (25)
2:1 Гулбрандсен (65)
3:1 Лаитген (90 + 2)

Краснодар – Валенсија 1:1 (во првиот натпревар 1:2)
1:0 Сулејманов (85)
1:1 Гедеш (90 + 3)

Од 21:00 часот:

Интер – Ајнтрахт Франкфурт 0: 1 (во првиот натпревар 0:0)
0:1 Јовиќ (5)

Бенфика – Динамо Загреб 3:0 по продолженија (во првиот натпревар 0:1)
1:0 Жонас (71)
2:0 Феро (94)
3:0 Грималдо (105)

Славија (Прага) – Севиља 4:3 по дополнително време (во првиот натпревар 2:2)
1:0 Нгаду-Нгаџуи (15)
1:1 Бен Једер (44-пенал)
2:1 Сучек (47-пенал)
2:2 Мунир (54)
2:3 Васкез (98)
3:3 Ван Бурен (102)
4:3 Траоре (119)

Арсенал – Рен 3: 0 (во првиот натпревар 1:3)
1:0 Обамејанг (5)
2:0 Мејтланд-Најлс (15)
3:0 Обамејанг (72)

Виљареал – Зенит 2:1 (во првиот натпревар 3:1)
1:0 Морено (29)
2:0 Бака (47)
2:1 Ивановиќ (90 + 1).

Парламентарни избори 2020