петок, 4. декември 2020. Вести денес: 54
home Фудбал

Познати сите двојки од третото квалификациско коло за ЛШ

Познати сите двојки од третото квалификациско коло за ЛШ

Вчера беа одиграни пет нови реванш-дуели од третото квалификациско коло од Лигата на шампионите.

Најинтерсно беше во Шведска, каде локалниот шампион АИК победи со 3:2 против Марибор, но тоа се покажа како недоволно и гостите продолжија да напредуваат благодарение на повеќето постигнати голови на туѓ терен. Одлучувачкиот гол за Словенците го направи Александру Кретсу во 117-та минута.

Црвена звезда загуби со 1:2 од ХИК Хелсинки, но со вкупен резултат 3:2 си најде место во следната рунда.

Неизвесно беше во судирот меѓу Розенборг и БАТЕ Борисов. Норвежаните победија со 2-0 со два гола во второто полувреме и со вкупен резултат 3:2 го елиминираа тимот од Белорусија.

Резултати, ЛШ, второ квалификациско коло:

ХИК Хелсинки – Црвена звезда 2:1 (0:0)
* Црвената звезда оди понатаму по вкупен резултат од 3:2

Карабах – Дандалк 3:0 (1:0)
* Карабах оди понатаму по вкупен резултат 4:1

Розенборг – БАТЕ Борисов 2:0 (0 0)
* Розенборг оди понатаму по вкупен резултат 3:2

ФК Копенхаген – ТНС 1:0 (0:0)
* ФК Копенхаген оди понатаму по вкупен резултат 3:0

АИК Стокхолм – Марибор 3:2 по продолженија (1:0, 2:1)
* Марибор оди понатаму по вкупен резултат 4: 4 поради повеќе голови на туѓ терен.

Сите двојки во третото квалификациско коло на ЛШ:

ЦФР Клуж – Селтик
АПОЕЛ Никозија – Карабах
ПАОК – Ајакс
Динамо (Загреб) – Ференцварош
Црвена звезда – ФК Копенхаген
Марибор – Розенборг
Истанбул Башакшехир – Олимпијакос
Краснодар – Порто
Бриж – Динамо Киев
Базел – ЛАСК Линц.

Коронавирус