четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 113
home Фудбал

Познати полуфиналистите во Лига Европа

Познати полуфиналистите во Лига Европа

Во второто по квалитет континентално фудбалско натпреварување Лига Европа, познати се четирите екипи кои изборија учество во полуфиналната фаза. За трофејот останаа да се борат: Арсенал и Челзи од Англија, Валенсија од Шпанија и Ајнтрахт Франкфурт од Германија.

Резултати на реваншите од четвртфиналето одиграни синоќа:

Челзи – Славија Прага 4:3 (1:0 прв натпревар)
Ајнтрахт Франкфурт – Бенфика 2:0 (2:4)
Наполи – Арсенал 0:1 (0:2)
Валенсија – Виљареал 2:0 (3:1).

Во полуфиналето ќе играат:

Ајнтрахт – Челзи и
Арсенал – Валенсија.

 

Коронавирус