среда, 25. ноември 2020. Вести денес: 136
home Фудбал

Познати десетте финалисти во изборот за најдобар играч во Африка

Познати десетте финалисти во изборот за најдобар играч во Африка

Африканската фудбалска асоцијација ги утврди десетте играчи кои влегоа во финалниот избор за најдобар играч во 2019 година.

Во финалниот список се најдоа:
Мохамед Салах (Ливерпул)
Садио Мане (Ливерпул)
Калиду Кулибали (Наполи)
Пјер-Емерик Обамејанг (Арсенал)
Ријад Марез (Манчестер сити)
Хаким Зие (Ајакс)
Андре Онана (Ајакс)
Исмаил Бенасер (Милан)
Одион Игало (Шангај)
Јосеф Белаили (Есперанс).

Во изминатите две години најдобрата тројка изгледаше вака: Мохамед Салах, Садио Мане, Пјер-Емерик Обамејанг.

Коронавирус