сабота, 24. август 2019. Вести денес: 60
home Фудбал

Позната причината за смртта на Емилијано Сала, а кога ќе дознаете како е идентификуван ќе ви се распара срцето… (ФОТО)

Позната причината за смртта на Емилијано Сала, а кога ќе дознаете како е идентификуван ќе ви се распара срцето… (ФОТО)

Во петокот беше идентификувано телото на Емилијано Сала кое беше пронајдено во т авион две недели по неговото исчезнување.

Фудбалерот неколку дена пред смртта потпиша договор и трансфер со англискиот клуб Кардиф.

Три дена по идентификацијата на телото истражувачите ја открија причината за смртта на 28 годишниот фудбалер.

Имено смртта настанала по повреди на главата и белите дробови, а Сала е идентификуван по отпечатоци од прстите.

Телото беше пронајдено во авионот кој се сруши во каналот Ла Манш, а пилотот Давид Ибботсон се уште не е пронајден.

 

View this post on Instagram

 

Mate y dodo 😅✨ buenas 🌙✌🏻

A post shared by Emiliano Sala (@emilianosala9) on

Сала за Кардиф потпиша договор вреден 17 милиони евра, а замина од Нант каде играше три години.

 

View this post on Instagram

 

‪La ultima ❤️ ciao @FCNantes 👋🏻💛💚‬

A post shared by Emiliano Sala (@emilianosala9) on