понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 102
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Фудбал

Позната казната од КОНМЕБОЛ за Меси, сепак е дисквалификуван

Позната казната од КОНМЕБОЛ за Меси, сепак е дисквалификуван

Напаѓачот на Барселона и Аргентина, Лионел Меси, доби мала казна од Јужноамериканската фудбалска конфедерација за неговите негативни коментари за време на Копа Америка.

По поразот од Бразил со 0:2 во полуфиналето, Меси ја критикуваше работата на судијата, ја обвини корупцијата во фудбалот за поразот, а подоцна не се појави на церемонијата за доделување на бронзениот медал.

Од КОНМЕБОЛ се заканија со брутални санкции за Аргентинецот, но по добивањето на официјалното извинување, тие беа омекнати до парична казна од 1.500 долари и дисквалификација за еден натпревар.

Претставниците на аргентинската федерација објаснија дека под „корупција“ Меси мислел на конкретни судии, а не високи функционери во организацијата.

Коронавирус