петок, 15. октомври 2021. Вести денес: 229
home Фудбал

Познат терминот за првото Ел Класико

Познат терминот за првото Ел Класико

Раководните луѓе на Примера денес го објавија терминот на одигрување на првото Ел Класико во сезоната.

Навивалите на Реал и Барселона, како и сите неутрални љубители на фудбалот се разочарани бидејќи Ел Класико ќе се игра во дневен термин.

Дербито од 10-то коло во Ла Лига на програмата е на 24 октомври, а ќе се одигра во 16:15 часот, што е неприкладен термин за еден од најголемите натпревари во светот.

Повторно Ла Лига се прилагоди на азискиот пазар, па таму ќе уживаат навечер во дербито кое се игра на „Камп Ноу“.

Ова ќе биде прво Ел Класико со публика на трибините уште од 1 март 2020 година, кога Реал и Барса играа на „Сантиаго Бернабеу“.

Коронавирус