понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 131
home Фудбал

Позади прославата на голот на Азар се крие фантастична приказна

Позади прославата на голот на Азар се крие фантастична приказна

Еден Азар синоќа на натпреварот против Вест Хем го постигна еден од најубавите голови во својата кариера.

Челси пред своите навивачи го совлада градскиот ривал со 2-0, а Азар блескаше кој ги постигна двата гола. Посебно импресивен беше првиот гол кога Белгиецот помина низ неколку играчи на Вест Хем и ја затресе мрежата на голманот.

Тој имаше многу необична прослава на голот, а англиските медиуми веднаш се потрудија да дознаат што се крие позади таа прослава.

Имено, медиумите на Островот објавија дека Азар на овој начин сакал да оддаде почит на својот идол од детството Хуан Роман Рикелме кој на овој начин ги славеше своите голови.

Извор: СуперСпорт

Коронавирус