петок, 31. март 2023. Вести денес: 40
home Фудбал

Португалија повторно без Роналдо

Португалија повторно без Роналдо

Кристијано Роналдо повторно не е вклучен во репрезентацијата на Португалија, и покрај гласините дека ќе се врати во неа. Шпанија ќе се сретне со Италија во Лигата на Нациите, а „скуадра“ има потреба од задолжителна победа.

Португалскиот селектор Фернандо Сантос ги објави своите избраници, но името на Роналдо не се наоѓа меѓу нив.

Од друга страна, тимскиот колега на Кристијано во Јувентус, Жоао Кансело се најде меѓу повиканите.

Состав на Португалија:

Голмани: Руи Патрицио, Бето, Клаудио Рамос

Одбрана: Седрик Соарес, Жоао Кансело, Жозе Фонте, Луис Нето, Пепе, Рубен Диаш, Марио Руи, Рафаел Гереиро

Среден ред: Андре Гомеш, Бруно Фернандеш, Данило Переира, Жоао Марио, Пици, Ренато Санчез, Рубен Невеш, Вилијам Карваљо

Напад: Бернардо Силва, Брума, Гонзало Гуедеш, Рафа, Андре Силва, Едер.