четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 166
home Фудбал

Португалија одобри продажба на Челзи

Португалија одобри продажба на Челзи

Португалската Влада денеска одобри продажба на англискиот фудбалски клуб Челзи во сопственост на рускиот олигарх Роман Абрамович, кој од лани има и португалски пасош.

Дозвола за продажба на клубот од Лондон претходно дадоа и Премиер лигата и британската Влада, но истото, поради санкциите кон Русија, мораше да го стори и Владата во Лисабон.

– Двете тела, Министерството за надворешни работи и Министерството за финансии, дадоа зелено светло на барањето на Роман Абрамович за продажба во хуманитарни цели, овозможувајќи му на англискиот клуб да изврши трансакција, се наведува во соопштението на Владата на Португалија.

Конзорциум предводен од американскиот милијардер Том Боли ќе го купи Челзи за 4.25 милијарди фунти, а средствата ќе идат наменети во хуманитарни цели за Украина.

Коронавирус