вторник, 24. ноември 2020. Вести денес: 88
home Фудбал

Порто казнет од ФИФА со 50.000 швајцарски франци

Порто казнет од ФИФА со 50.000 швајцарски франци

Шампионот на Португалија, Порто е казнет со 50.000 швајцарски франци и официјално беше предупреден од ФИФА за кршење на правилата за сопственост на играчи од трета земја.

Регулативите на ФИФА забрануваат клубовите да влегуваат во контакт со трети лица и организации кои може да имаат влијание врз трансферот на играчи во друг тим.

Покрај тоа, португалскиот клуб не обезбедил точни податоци за системот за трансфер на ФИФА, кој објавува информации за трансферите на играчи со цел да се зголеми транспарентноста во фудбалот

Коронавирус