четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 13
home Фудбал

Порто го пријави Касиљас за настап во португалското првенство

Порто го пријави Касиљас за настап во португалското првенство

Голманот Икер Касиљас, кој доби срцев удар во мај, беше пријавен од Порто за новата сезона во португалскиот фудбалски шампионат. 38-годишниот поранешен голман на Реал Мадрид одигра 725 натпревари за шпанскиот клуб и се приклучи на Порто во 2015 година.

Тој доби срцев удар за време на тренинг сесија на 1 мај и помина пет дена во болница, а две седмици подоцна, „О Жого“ напиша дека Касиљас размислува да стави крај на својата кариера.

Сепак, во јули Шпанецот објави дека Порто му понудил работно место во клубот додека се опоравува од срцевиот удар.

Минатиот месец Порто го привлече аргентинскиот голман Агустин Маркезин.

Коронавирус